Rozbočovač audiosignálu

Potřeba používat střídavě reproduktory a sluchátka připojené k počítači, mě donutila postavit zařízení které bude přepínat audiosignál, zrovna tam kde bude potřeba, bez nutnosti přepojování konektorů. Občas se mi také stalo, že byl k dispozici jen 1 mp3 přehrávač nebo discman, ale posluchačů se sluchátky bylo více.

Problém jde vyřešit velice jednoduchou konstrukcí rozbočovače. Do plastové krabičky umístíme šest jack 3,5mm stereo zásuvek. Zásuvky 1-3 a 4-6 propojíme paralelně. Přiváděný signál jde na 3 polohový přepínač který jej pouští buď do 1. nebo 2. trojice zásuvek. Ve středové poloze je signál od zdířek odpojen. Je dobré osadit přívodní šnůru regulací hlasitosti, nebo ji přímo koupit. V nejhorším případě pořídit sluchátka s regulací a použít ke stavbě jen přívodní kabel.

Nesmíme zapomínat na fakt že rozbočovač nemá zesilovač signálu, z toho plyne že výstupní signál se rozdělí v nepřímém poměru k impedancím sluchátek. Aby hlasitost byla ve všech sluchátcích stejná je dobré signál nastavit na max úroveň a každý posluchač si na svém regulátoru nastaví požadovanou hlasitost (platí jen u připojení 2 a 3 zařízení na jeden výstup u 1 zařízení vychází maximální signál). V krabičce je dostatek místa na zesilovač signálu či na jakoukoliv další úpravu. Představivosti se meze nekladou.

Paralelně propojené zásuvky připojené k přepínači.

Celkový pohled na rozbočovač.

A tradáááááááá je hotovo.

Created by Mipi :)