Výroba DPS nažehlením

Složitější DPS jdou kreslit rukou buď špatně nebo vůbec. Proč? Jednotlivé “čáry“ jsou velice blízko u sebe co způsobuje zkrat, tenké čáry bývají podleptané, díky tenké vrstvě fixu, která se smyje, nebo nedrží vůbec. Proto se musí přistoupit k jinému postupu. Nyní si ukážeme jak tento problém vyřešit a to pomocí prášku který se používá v laserových tiskárnách. Samozřejmě nebudeme tento prášek nijak na desku sypat ale k tvorbě ho použijeme. Jak? Tak čtěte dále !

Nejprve si nakreslíme schéma v počítači nejlépe v nějakém programu co umí převést schéma na obrazec DPS. Já používám Eagle. Tento software, je ve volně šířitelné podobě omezen jen návrhem maximálně dvouvrstvé desky o rozměrech 8 * 10 cm. Nakreslené a zkontrolované schéma převedeme na obrazec.

Nakreslené schéma.

Schéma převedené na obrazec.

Obrazec připravený k tisku.

Vytiskneme pomocí laserové tiskárny v nejlepší kvalitě na lesklý papír. Nejvíce se mi osvědčili letáky co dostávám do schránky. Ty správné poznáme tak že se lesknou. Přilepíme je lepící páskou na normální papír A4 do laserových tiskáren. Přilepíme jen horní okraj co půjde do tiskárny jako první, zabráníme tím uvíznutí papíru v tiskárně, pomačkání papíru či dokonce roztrhání. Tiskneme rovnou, nic nezrcadlíme ! Používáme výhradně laserovou tiskárnu !!! Vlastníci inkoustových tiskáren sice ušetřili při nákupu ale zároveň se připravili o možnost vyzkoušet si, či dokonce pravidelně provádět tento trik :).

Leták přilepený lepící páskou za okraj k papíru do tiskáren.

Vytisknuté klišé na nejlepší kvalitu.

Natištěné klišé plošného spoje vystřihneme a přiložíme tiskem k mědi na předem upravenou a vyčištěnou desku. Postup jak připravit desku nalezneme ZDE .

Rozehřejeme žehličku a nastavíme na termostatu asi 60 % výkon. DPS s vytištěným klišé položíme na podložku, ať něco nespálíme. Na klišé položíme ubrousek nebo čistý papír, letáky bývají z pravidla tištěny oboustranně a klišé by se nám přilepilo k žehličce (to by nás maminka nebo přítelkyně asi nepochválila :) ). Přidržíme žehličku na ubrousku asi 10 sekund aby se barva roztopila a přilepila k mědi. Přiložíme asi ještě 2-5 krát aby se barva pořádně přichytila. Necháme vychladnout.

Přilepené klišé na DPS a viditelné zbarvení papíru které by bylo na žehličce.

Po odstranění ubrousku zjistíme že se nám leták k desce přilepil, dáme ho tedy do vody a papír odmočíme. Můžeme si pomoct prsty, nebo kartáčkem na zuby odstranit papír. Na mědi zůstane jen toner z tiskárny. V případě porušení cest díky špatnému nahřátí nebo strhnutí cesty při odstraňování papíru spoje dokreslíme fixou. Pokud by jsme poškodili větší část cest je nutné toner odstranit acetonem a nažehlit cesty znova.

DPS ve vodě kde odmočímě nalepený papír.

Nyní odleptáme v chloridu železitém a odvrtáme DPS běžným způsobem (popsáno ZDE ) .

Odleptaný a vyvrtaný spoj. Nyní také můžeme porovnat s postupem kreslení.

Tímto jsme vyrobili DPS s přesnými cestami které by neměly nikde obsahovat zkraty přesto desku zkontrolujeme, osadíme a nalakujeme. Tento postup jde použít i pro SMD součástky.

A tradáááááááá je hotovo.

Created by Mipi :)