Výroba DPS kreslením

Výroba DPS kreslením je nejjednodušší způsob. Potřebujeme cuprextit, standartně se dá koupit jednostranný nebo oboustranný. Dále fix, kterým budeme kreslit na tuto desku. A jako poslední budeme potřebovat chlorid železitý. Vše se dá koupit například v GM electronic. Tam se dá poříďit jednostranná deska o rozměrech 240x300 mm za 168 kč, fix 0,3 mm za 35 kč a chlorid železitý 0,5 l za 75 kč.

          Neořezaný cuprextit.                     Chlorid železitý.              Fix na kreslení plošných spojů.

Teď se konečně pustíme do práce. Nejprve si navrhneme elektrické schéma, abychom věděli, jak bude DPS velká. Potom pilou lupenkovou, na železo nebo přímočarou uřežeme z desky díl asi o 3 mm větší na každé straně, než potřebujeme. Přebytečné části potom zpilujeme do požadované velikosti. Deska se dá také stříhat pákovými nůžkami, ale já je doma nemám a pilkou se mi to zdá být zdlouhavé, proto jsem experimentoval a zjistil, že nejlépe lze řezat desku úhlovou bruskou s tenkým brusným kotoučem, který má tloušťku cca 1 mm. Touto bruskou také desku “zpiluju“ do požadované velikosti. Deska je větší proto, že s ní manipulujeme a držíme ji v prstech za okraje. Ty jsou mastné a nedrží na nich fix nebo se neodleptají. Někdy se hodí pro úchyt v krabičce nebo popis, kterým označíme součástky, velikosti vstupních napětí a podobně.

Uřezanou desku pořádně vydrhneme jarem, tekutým pískem, toro pastou, atd. Od této chvíle se snažíme na desku nesahat a přenášet ji jen za okraje které poté stejně zbrousíme.

Ořezná deska umytá pískem na vany.

Fixem na plošné spoje nakreslíme na desku obrazec. Můžeme zde přidat i popisky nebo nějaké hodnoty například 7-15 V .

Deska s nakresleným schématem připravená k leptání.

Nyní připravíme leptací lázeň. Do misky nalejeme Chlorid železitý a do něj vložíme desku. Délka leptání závisí na několika faktorech. Abychom desku odleptali co nejdříve, dodržujeme následující postup : v době, kdy budeme desku řezat a kreslit, dáme roztok v původní láhvi zahřát (například do umyvadla s teplou vodou nebo do nějakého teplého místa, třeba vedle trouby, když se bude péct buchta :) . Doba leptání závisí na teplotě. Desku do roztoku vložíme mědí napřed, a snažíme se ji jen na hladinu položit. Povrchové napětí kapaliny udrží desku na hladině a nasycená kyselina mědí je těžší než kyselina s menší koncentrací mědi, a proto se dá laicky říct, že měď padá ke dnu a u hladiny se drží čistá kyselina. Je dobré třeba na desku nalepit lepící pásku, za kterou lze desku snadno vytáhnout z roztoku. Leptáme v chloridu železitém, což je kyselina, proto s ní také tak musíme zacházet. Chlorid silně barví do hněda, a proto se snažíme v něm nenamáčet ruce a pracovat v ochranných rukavicích, nikde roztok nevylít , ať nám na zemi nezůstane hnědá skvrna. Pokud si roztok vylijeme na oblečení, je velmi malá šance, že ho budeme mít beze skvrn. Pokud máme jednostrannou desku, tak po chvíli vidíme, jak měd mizí a zůstávají jen cesty. Až se nám objěví samotné cesty, desku z roztoku vytáhneme. Ten se dá použít opakovaně, ale s přibývající koncentrací mědi leptání trvá déle.

Lepící páska přilepená na DPS díky ní, lze snadlo desku vytáhnout z kyseliny.

Tady již jdou vidět cesty, desku můžeme vytáhnout.

Desku omyjeme ve vodě a hadrem s technickým lihem desku očistíme od fixy.

Odleptaná deska.

Očištěná deska připravená k vrtání.

DPS lze vrtat čímkoliv od ruční vrtačky, akuvrtačky po malé ruční a stojanové vrtačky určené přímo pro vrtání DPS, tyto vrtačky na rozdíl od běžně používaných, hravě upnou vrtáky malých průměrů, a navíc jejich otáčky se pohybují řádově v tisících za minutu. Já používám malou stojanovou vrtačku a vrtám na 20 000 ot / min. Po té upnu do akuvrtačky vrták do nerez oceli o průměru 1 cm a lehce přitlačím vrták do každé díry. Tím zbrousím přebytečnou měď, která vznikla na okrajích děr při vrtání. Tímto je deska úplně hladká.

Stojanová vrtačka s 20 000 otáčkami / min.

Odvrtaný plošný spoj.

Začištění přebytků mědi 1 cm vrtákem.

Teď stačí DPS zbrousit do požadované velikosti, osaďit součástkami, zapájet je, zkontrolovat, zda deska neobsahuje žádné zkraty a natřít ochranným lakem.

Ochranný lak.

A tradáááááááá je hotovo.

Created by Mipi :)