Zvýšení výkonu GPU o 120%

Pokud vlastníte starší grafickou kartu a na novou nemáte přesto si však chcete zahrát novější hru, nebo máte doma více počítačů jako já a jen si ten starší chcete zrychlit tak vám přináším návod jak ze své grafické karty udělat dělo kterému se zvýší výkon od 20 do 150% v mém případě to je 120%. Výkon jde samozřejmě zvýšit i u nových grafických akcelerátorů ale u nich to je o trochu složitější, k tomu se dostaneme později.

Stáhneme si program například 3D mark 03 je to software, co nám otestuje počítač a na konci nám sestavu ohodnotí bodovým ziskem (čím větší číslo tím větší výkon). Bodový zisk si někam zaznamenáme abychom věděli jak na tom budeme po upgrade GPU (z anglického slova Graphic/Graphical Processing/Processor Unit).

Můj starší počítač je osazen GPU Ge-Force FX 5200 od firmy JETWAY. Této grafické kartě běží jádro na frekvenci 250MHz a paměti na 350 MHz. Navíc paměti jsou typu DDR o velikosti 128MB. Modul je osazen jen pasivním chlazením.

Grafická karta Ge-Force 5200.

Je několik možností jak docílit vyššího výkonu, my se ale budeme zajímat jen o tři. Jako první demontujeme GPU z PC skříně a očistíme od prachu. Pokud grafická karta má malé pasivní chlazení nebo i aktivní je dobré ho úplně demontovat a koupit pořádný chladič na GPU v PC prodejně. Ten bude celý z mědi nebo mít alespoň měděnou základnu. V mém případě, má grafická karta obrovský pasivní chladič, takže není nutné kupovat nový. Doma jsem měl pár malých ventilátorů z CPU (Central Processing/Processor Unit) které byly v počítačích s procesorem 386 nebo 486. Nemusel jsem opět nic kupovat a mohl se pustit do montáže. V případě nutnosti koupit nový ventilátor vyjde asi na 15 Kč. Ventilátory připevníme samořeznými šrouby mezi žebra pasivního chladiče. Prohlédneme grafickou kartu jestli náhodou neobsahuje konektor k připojení ventilátorů. Pokud jste demontovali malý aktivní chladič tak na GPU tento konektor máte. Jestliže GPU tímto konektorem nedisponuje musíme improvizovat a připojit ventilátory buď k základní desce nebo přímo ke zdroji ATX. Já jsem svou kartu osadil dvěmi ventilátory ty jsem pak paralelně spojil a konec vodičů opatřil koncovkou. Ta ale byla příliš velká. Odlamovacím nožem jsem opatrně seřezal jednu stranu konektoru na kartě a poté již šla zástrčka zapojit. Nyní máme vše hotové po hardwarové stránce. Kartu vrátíme zpět do PC skříně a zapneme PC. Pokud ventilátory běží nasadíme i bočnici a tradá na software.

Paralelně spojené ventilátory opatřené koncovkou.

Samořezné šrouby.

Seřezaný konektor na grafické kartě.

Grafická karta osazená ventilátory.

Druhá a třetí část o kterou se budeme zajímat jsou ovladače grafické karty a program pro přetaktování grafické karty. Můj mladší počítač byl osazen grafickou kartou Ge-Force 6600GT TDI od firmy MSI (nyní mám 8600GT) tato karta mnohonásobně převyšovala výkon 5200 a to nejen díky novějším technologiím, ale také díky nejnovějším ovladačům. Přeinstaloval jsem tedy ovladače původní na ty od 6600 GT do nichž je vsunutá tzv. utilita DOT pro její přetaktování. A co že je to DOT? Technologie dynamického přetaktování (Dynamic Overclocking Technology) je funkce automatického přetaktování. Pro povolení DOT je nutné zaškrtnout pole podbarveným písmem DOT a nyní můžeme zaškrtávat ještě dalších 6 polí. Nejvyšší 6. pole přetaktuje grafickou kartu až o 10%. Nyní tedy máme kartu dobře chlazenou máme nejnovější ovladače a můžeme přistoupit k poslednímu kroku. Stáhneme si nějaký program co nám grafickou kartu přetaktuje například Riva Turner. V tomto programu ještě zvýšíme takt karty. Restartujeme počítač a opět spustíme 3D Mark 03. Výsledek ? Nárust bodového zisku od 20 do 150 % .

Takto jsem si grafiku upravil asi před 2 lety a běží dodnes při použití nejnovějších ovladačů by se tento výkon ještě zvedl.

Teď už asi chápete proč u nových grafických karet nejde výkon tak snadno zvýšit. Výrobci už sami na karty instalují mohutné chladiče z mědi nebo používají chladiče typu Heat-Pipe. Součástí balení je i cd s nejnovějšími ovladači takže 2 ze tří našich řešení už nemůžeme použít. Jestli i přes to chceme hrát tu nejnovější hru na Ultra High detaily zbývá jediná možnost a to její přetaktování. To ale půjde velice obtížně, výrobci sami čipy taktují na vyšší frekvence, aby dosáhli lepšího výsledku než konkurence. Díky tomu roste i teplota a nemožnost přetaktování. Řešení tu však je přetaktovat kartu s chlazením co nám bude držet teplotu u bodu mrazu jak na to? Přečtěte si následující článek jak jsem zchladil procesor AMD 3000+ pracující na frekvenci 1,8 GHz na 2°C.

A tradáááááááá je hotovo.

Created by Mipi :)