Casemodding - tuning PC

Před několika lety když jsem si kupoval PC, jsem hleděl spíše na praktičnost, než na vzhled. A právě case (skříň do níž jsou uloženy všechny komponenty) jsem vybíral tak, aby již obsahovala LCD displej s teplotami procesoru, grafické karty, otáček ventilátorů, hodiny atd. Aby case obsahoval LCD, díry v bočnici pro air tunely a jestě k tomu byl na první pohled pěkný je téměř nemožné. Vybral jsem tedy první co měli v nabídce (a taky jediný :) ). Dnes se seskupilo mnoho faktů, proč začít s tuningem PC. Case mám na stole, nelíbí se mi, po několika letech mi začal vrčet HDD, LCD funguje jen když se mu chce, hodiny neukazuje vůbec a teploty si vymýšlí a ne měří.

Již dříve jsem si opatřil PC 3 regulátory otáček a dalšími vylepšeními. Vše se ovládalo 3 potenciometry a 6 páčkovými přepínači, kde dvoubarevné LED diody signalizovaly stav ON / OFF. Toto vylepšení jsem shledal jako velice nepraktické. Při každé činnosti jsem musel manuálně přepínat vypínače, točit potenciometry a kontrolovat na LCD teploty komponentů.

                              Case před úpravou.                        Detail starého předního panelu.

Přestavbu (tuning PC) jsem rozdělil do několika částí.


1. Demontáž stávajících komponent.
2. Kompletní rozebrání a vyčištění case.
3. Úprava bočnice.
4. Změna barvy.
5. Instalace odhlučňovacích prvků.
6. Montáž komponentů.
7. Výroba předního panelu.

1. Demontáž stávajících komponent.

Vypneme počítač, odpojíme veškerou kabeláž z venkovní strany PC, odšroubujeme bočnice, opět odstraníme kabeláž a opatrně demontujeme grafickou kartu a jiné přídavné karty, pevné disky, DVD mechaniku, zdroj a základní desku. !! Veškeré komponenty jsou citlivé na elektrostatickou elektřinu, proto je pokládáme na antistatickou fólii nebo dřevo !!

2. Kompletní rozebrání a vyčištění case.

Nyní demontujeme masku. Bývá na ní zpravidla nalepeno plno nálpek jaké komponenty skřín skrývá, sériová čísla programů nebo jen nějaký bordel od výrobce. Vše důkladně očistíme. Nesmíme zapomenout demontovat tlačítka, LCD displeje či ventilátory.

Maska před očištěním.

Maska po očištění.

Nýtovaný plech je nejlepší pořádně osprchovat, voda se dostane do všech záhybů a odplaví usazený prach.

Při sprchování jsem zaúkoloval bratra :).

Celý case je rozebrán do posledního šroubku, zbaven špíny, prachu a mastnoty. Osušíme jej a dáme do neprašného prostředí aby nám všude pak chytla barva.

3. Úprava bočnice.

Každý správný upravený case svítí, bliká a nevím co ještě všechno. Já nechci z PC rozsvícenou pouť co bude blikat a svítit do okolí a bude mě pak rušit při práci proto zde umístím jen neonové UV trubice spolu s prvky citlivými na toto záření. Aby vše bylo vidět, prosklím bočnici a neony se budou dát vypnout. Teď k samotné úpravě. Na bočnici si nakreslíme tvar otvoru jaký budeme chtít vyřezat. Přímočarou pilou s plátkem na železo posléze vyřežeme otvor a zahladíme hrany pilníkem.

Vyřezávání otvoru přímočarou pilou.

Ve sklenářství jsem si na míru nechal uřezat sklo a to jsem přichytil šrouby k bočnici. Z jedné strany jsem použil kus gumy a z druhé podložku která se s gumou již prodává. Guma zabrání prasknutí skla při utahování šroubů. Pro jistotu jsem tavnou pistolí ještě sklo přichytil po obvodu k bočnici. Sklo se ani nehne a vypadá to profesionálněji.

Přichycení skla.

4. Změna barvy.

V obchodě jsem pořídil barvu na kov, sklo, gumu, plast atd. Sklo v bočnici jsem zakryl papírem a zbytek nastříkal na černou barvu. Jediná věc co se mi nelíbila je díra pro disketovou mechaniku tu jsem také zalepil tavnou pistolí a celou masku přestříkal na černo díra pak téměř zanikne, z dálky nejde vidět vůbec.

Nastříkaný case.

Přední maska se zakrytou dírou pro FDD.

Zakryté sklo na bočnici a následný nástřik barvy.

5. Instalace odhlučňovacích prvků.

Nejvýraznější hluk co mi za ta léta počítač vydával bylo nepříjemné opakující se vrčení HDD, ten pak rozvibroval celou skříň a ta mi dokonce vrčela na stole. Tento problém jsem velice jednoduše vyřešil instalací gumových nožek skříně a na HDD jsem připevnil pasivní chladič který obsahuje gumové úchyty. Takto upravený disk se musí upevnit do 5,25 pozice. Jiné odhlučňovací prvky si myslím že ztrácejí význam jednak mi nic jiného tak značně nevrčí a navíc kousek gumové podložky třeba pod zdroj ani neplní svůj účel a jen dostává peníze z neznalých zákazníků.

         Výměna plastových nožek za gumové.

HDD osazený chladičem s gumovými úchyty.

6. Montáž komponentů.

Základní desku si položíme na antistatický podklad. Umístíme procesor do patice a na něj přiložíme chladič. Volil jsem chladič jiný než boxovaný, protože boxovaný vydává strašný hluk a efektivita chlazení není dostatečná. Navíc hned po úpravě case osadím PC peltierovými články. Přečíst si o tom budete moci jako pokračování chlazení CPU na 2°C. Testy ukáží zda se dá toto chlazení použít i pro CPU X2 2*2,31 GHz a GPU 8600GT či nikoliv. Následuje osazení desky moduly RAM já volil 4*1GB DDR2 od firmy A-DATA s časováním 4-4-4-12 a taktem 800MHz.

Deska osazená CPU a moduly RAM.

Na grafickou kartu výrobce umístil velký pasivní chladič. Při větší zátěži se karta dost zahřívala a já bych dokonce řekl přehřívala proto jsem na kartu umístil velice tichý 8*8 cm velký ventilátor který bude ovládat základní deska a posléze termoregulační systém předního panelu.

Komponenty vložené do skříně.

Nyní přišroubujeme do skříně DVD mechaniku a pevné disky. Vše propojíme kabeláží. Já jsem svou skřín osadil ještě 4 přídavnými USB koncovkami, TV kartou a 9*9 cm velkým ventilátorem který je citlivý na UV spektrum. Jeho ložiska jsou vyráběny nanotechnologií a výrobce udává životnost 17 let bez zvýšení hluku nebo jakékoliv jiné vady.

Uchycení DVD a HDD.

Ventilátor nanoxia.

Každý počítač má spínaný zdroj. Ten se volí s ohledem na vybrané komponenty. Čím výkonější sestava tím výkonější zdroj. Na trhu jsou zdroje cca od 200 W do 1,5 KW. Já volil zdroj 450 W s dvěmi nezávislými 12V větvemi. Jedna větev bude napájet komponenty PC, druhá peltierovy články a přední panel.

7. Výroba předního panelu.

Již v úvodu článku jsem se zmínil o tom že ovládání chodu ventilátorů manuálně není nic pohodlného a natož ještě třeba při hře sledovat teplotní čidla. Rozhodl jsem se pro vytvoření předního panelu kde se bude moci nastavit chod ventilátorů manuálně nebo automaticky podle teplotních čidel v PC. Jako čidla budou sloužit digitální teploměry dallas které jsou stejně velké jako třeba tranzistor BC547C. Popis těchto teploměrů je v sekci 8051. Na stole mi leží 8-mi portový switch který nemá zdroj proto ho budu napájet z ATX PC. Detailní popis předního panelu je v sekci bastlení uvedu tedy jen co panel umí a jak se ovládá.
- Ovládání switche ON/OFF
- Ovládání neonů ON/OFF
- Podsvícení displeje předního panelu ON/OFF
- Ovládání RGB diody která je místo původního displeje manuální/automatické přepínání/prolínání barev
- Zvuk tlačítek ON/OFF
- Regulace ventilátorů manuální / automatická
- Maximální počet ovládaných ventilátorů 11
- Zobrazování teplot z čidel
- Zobrazování rychlosti jednotlivých ventilátorů
Panel je navrhnut tak aby se k němu dali později připojit další periferie a veškerá činnost se zobrazuje na modrém negativním znakovém LCD displeji o 2*16 znacích. Další možnosti využití panelu:
- Automatické zapínání vypínaní PC v určitou dobu
- Přepnutí PC do režimu spánku
- Možnost ovládání PC jakýmkoliv dálkovám ovladačem a řídit programy či hry na dálku (u hudby funkce ovladače jako u hifi věže).
- Atd atd .. fantazii se meze nekladou

Celý přední panel se ovládá 3 tlačítky ikdyž vypadá ovládání složitě k jeho plné funkci tyto tlačítka dostačují.

Zadní strana předního panelu (masky PC).

Panel při zkušebním provozu.

Místo starého LCD displeje jsem se rozhodl osadit toto místo jen průhledným plexisklem a za něj umístit RGB diodu. Tato dioda dokáže svítit až 16 miliony barvami. Plní zde jen dekorační úlohu a při relaxování zajímavé prostředí celého pokoje. Nastavení barvy se provádí v menu předního panelu. Jde nastavit stálá barva nebo jejích prolínání či náhodné skákání různých barev. Foťák tyto barvy moc dobře nezachytil ale i přes to jich pár přináší následující foto.

RGB ledka v akci.

Plošný spoj aby se neválel jen tak zavěšený uvnitř skříně jsem vyřešil rozebráním staré disketové jednotky. Tu lze uchytit do pozice 3,5 stejně jako když plnila fukci pro kterou byla původně vyrobena. Po rozebrání se však DPS nevlezla dovnitř díky železnému plechu který byl přesně uprostřed krabičky tuto vadu odstranila úhlová bruska :) . Nyní jsem vložil DPS do krabičky připevnil tavnou lepící pistolí a zacvakal koncovky drátů.

Rozebraná disketová mechanika.

Teď jen naleštit sklo zavřít skřín bočnicemi a zašroubovat. Všechnu kabeláž vrátit do původního stavu. Neony ze skříně osvítí skoro celý pokoj takže když se v pokoji pohybuje někdo s bílím oblečením tak září jako sluníčko. Pod UV spektrem si skoro každý hned u mě prohlíží občanku nebo peníze :) .

Case v noci.

Case před úpravou.

Case po úpravě.

A tradáááááááá je hotovo.

Created by Mipi :)