Svítilna s 1 W LED diodou

Již delší dobu mám doma dvě diody Luxeon 1W. Dříve jsem je používal jako zdroj světla ve svítilně na kolo, ale celá byla nějak neprakticky vyrobená, tak jsem ji rozebral, a pustil do stavby této svítilny.

Nejdřív jsem potřeboval nějakou svítilnu rozhodl jsem se že použiji téměř nejlevnější co se dá sehnat. Prošel jsem hypermarkety a našel jsem docela šikovnou svítilnu za 65 korun. Kostra svítilny je z plastu a na ni je nasunut gumový obal. Svítilna je pouze vlhkotěsná, protože cena odpovídá kvalitě tudíž při ponoření do vody by zatékalo mezi hlavou a tělem svítilny.

Rozebraná svítilna.

Dalším krokem je vybrat vhodný zdroj pro svítilnu. Rozhodl jsem se pro nabíjecí článek, abych nemusel pořád investovat do baterií. Vybral jsem Akumulátor Li-ion 3,7 V UltraFire 2400 mAh.

Li-ion akumulátor.

Samotná stavba je velice jednoduchá. Narazil jsem však na pár problému. Akumulátor se nevlezl do svítilny protože ta byla původně stavěna na tužkové baterie AA. Tato vada lze jednoduše odstranit obrousením 4 držáků AA baterií, které se nacházejí na vnitřní straně plastového těla. Po obrousení se akumulátor krásně vleze do svítilny. Trošku násilím jsem ho zastrčil více do těla aby neštěrkal.

Po nahlédnutí do datasheetu LED diody se dozvídáme že dioda je stavěna na 2,8-4V a maximální proud diodou je 350mA. Vybraný akumulátor má 3,7V vlezli jsme se tedy do rozmezí co udává výrobce. Po připojení diody k akumulátoru zjistíme že dioda odebírá proud od 490mA do 520mA v závislosti na teplotě. Chladič který jsem na diodu umístil byl horký a šlo na něj sotva šáhnout. Proto jsem znovu otevřel datasheet a uviděl graf závislosti napětí a proudu.

Závislost proudu na napětí.

Z grafu jde ihned poznat že při použití nižšího napětí jak 3,4V nebude jas diody maximální a zase při použití většího napětí se bude dioda přehřívat a může se i spálit. Problém jde vyřešit dvěmi způsoby. Buď do obvodu vložíme omezovač proudu na 350mA nebo odpor. Na odporu nám vznikne úbytek napětí a proud diodou klesne na námi požadovaný. Já jsem použil odpor, protože při použití Li-ion akumulátoru napětí klesá velice málo, řádově 1ky mV proto dioda bude svítit pořád stejným jasem. Li-ion akumulátor se nesmí vybít úplně, jinak se zničí. Z toho důvodu je v něm od výrobce vestavěn obvod, který článek odpojí, je li téměř vybit a zároveň hlídá akumulátor při nabíjení. Li-ion články se dají nabíjet pouze nabíječkami k tomu určenými. Při použití jiné nabíječky se článek nabije málo, vůbec nebo dojde k poškození nabíječky nebo akumulátoru v nejhorším případě k výbuchu a vzniku požáru.

Schéma zapojení snad ani není třeba, přímo na vývody baterie je napájen konektor pro připojení nabíječky. Paralelně k tomuto konektoru je zapojen v sérii rezistor, vypínač a LED dioda.

Akumulátor a dioda vložená do svítilny.

Složená svítilna.

Propojovací kabel svítilny a inteligentní nabíječky.

Svítilna v akci.

A tradáááááááá je hotovo.

Created by Mipi :)